/Files/images/1_b/1.jpg

Насильство в сім’ї або родині залишається серйозною проблемою для усіх держав-учасниць ООН, незалежно від регіону, мирного часу, культури, конфліктів або стихійних лих. Воно набуває багатьох форм, та занадто часто суспільство заплющує на нього очі. Щоб зупинити насильство у сім’ї, необхідна консолідація зусиль урядів, парламентів, місцевих структур та громадськості.
З 1991 р. у більш ніж 100 країнах світу проходить Всесвітня акція «16 днів проти насильства», що була ініційована Всесвітнім інститутом жіночого лідерства. Власне, тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей.
Щорічна кампанія проходить з 25 листопада по 10 грудня. Під час її проведення, особлива увага приділяється наступним значимим дням:
- 25 листопада Міжнародний День боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.

- 1 грудня - Всесвітній День боротьби зі СНІДом.

- 10 грудня –Міжнародний День прав людини.
Цими датами підкреслюється символічний зв’язок між насильством проти жінок і порушенням прав людини.
Україна приєдналася до всесвітньої акції у 2000 р. Відтоді кожного року по всіх містах України проходять різноманітні заходи, під час яких лунає гасло «СТОП НАСИЛЬСТВУ!».
В цьому році, в нашій школі акція стартувала з розміщення на шкільному стенді «Психологічна служба радить» порад з протидії насильства у сім’ї та школі. З цією метою були виготовлені та роздруковані для всіх учасників освітнього процесу листівки, буклети, флейера з корисними порадами щодо запобігання насильству відносно дітей у сім’ї та школі. До акції активно долучилися класні керівники, які дистанційно провели з учнями 5-11 класів години спілкування «На захисті дитини від насильства стоїть закон», переглянули на класних годинах фільм «Ми проти насильства».
Психологічна служба провела анкетування серед учнів 5-9 класів на виявлення насильства в сім’ї та школі.
· Практичний психолог Кучинська Є.О. з метою профілактики Інтернет-залежності серед школярів, провела онлайн-заняття «Правила безпечної Інтернет-мережі» та інтерактивне заняття з елементами терапії, музичної терапії та медитації з учнями 2-Б, 3-Б, 4-А класів.

/Files/images/1_b/2.jpg

Соціальний педагог Жукова А.В., провела з дітьми 1-В, 4-Б, 5-А, 5-Б, 7-Б, 8-А, 8-Б класів ряд заходів, направлених на обізнаність дітей з питань насильства та гармонізацію міжособистісних відносин у класних колективах:
- Заняття з елементами арт-терапії «Давайте товаришувати», «Подолаємо насилля разом»;

- Інтерактивне заняття з елементами тренінгу «Мандрівка в країну Добра»;

- Конкурс малюнків «Ми проти насильства».

/Files/images/1_b/3.jpg

/Files/images/1_b/4.jpg

/Files/images/1_b/5.jpg

Учні класів:1-А, 1-Б, 1-В,2-Б, 6-А, 6-Б, 7-Б, 8-Б, взяли участь у конкурсі малюнків «Ми проти насильства», а учні 8-А класу допомагали в оформленні виставки.

/Files/images/1_b/6.jpg

/Files/images/1_b/7.jpg

Підводячи підсумок проведення в школі щорічної міжнародної акції «16 днів проти насильства», можна відмітити що психологічною службою, учнями та вчителями школи, була активізована діяльність інформаційно-просвітницької роботи, яка направлена, в першу чергу, на збільшення знань про всі форми насильства. Учні зрозуміли те, що насильство є порушенням прав людини. Кожен з нас має сказати “Ні!” насильству у власній родині та школі. Адже сім’я - це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі, а школа - це місце, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожній людині. Існує стара китайська народна приказка «Усяке насильство, все похмуре і відразливе свідчить не про силу, а про її відсутність». Тож давайте будемо сильнішими: творити добро, помічати красу навколо себе і дарувати її оточуючим! Нехай наші обличчя сяють від щастя, а серця наповнюються любов’ю!

День толерантності

16 листопада у всьому світі відзначається Міжнародний день толерантності.
Його запровадили у 1996 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме цього дня ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості.

У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини.
Як заявлено в Декларації принципів терпимості, «терпимість– це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру».
Тож традиційно в нашій школі з 16.11- 20.11 проходив тиждень психологічної служби та толерантності. В рамках епідеміологічної ситуації в країні , у школі були проведені безпечні просвітницькі заходи присвячені цьому дню.
Отже, класними керівниками були проведені класні години з тематики «Толерантним будь». А учениці 2-А класу Кобіялко Софія та 3-А класу Гайворонська Софія проявили ініціативу та створили міні-проекти до дня толерантності.
Психологічною службою були розроблені та розміщені листівки та плакати з закликами проявляти терпимість та толерантне ставлення до всіх оточуючих та навколишнього середовища. По класних кабінетах були розміщені порадники з розвитку толерантності «Дієта для тих, хто хоче бути/стати толерантним». На перервах учні фотографувалися біля плакатів, ознайомлювалися зі змістом листівок та інформацією на стендах психологічної служби, дотримувалися «толерантної дієти», щодня поводячи себе відповідним чином.
Весь тиждень активно працювала «скринька довіри», в яку учні вкладали листівки з побажаннями миру у всім світі та перемоги добра над злом та консульт-пункт за яким вся учні приходили на індивідуальні консультації без будь-яких часових кордонів.

/Files/images/1/1_T/0-02-05-d8e45452d33eafc584eeef608517b3b4d5e248869651db675f00319e7f3727ce_351d66f.jpg

/Files/images/1/1_T/0-02-05-df0ad4c9f805499a23a2458bbcb854719bb17f89581f804c732a9e02291534fe_472e6851.jpg

Також в рамках тижня толерантності 6 учнів школи Софія Гайворонська, Богдан Криничний, Світлана Марчук, Артем Недосєкін, Владислав Тихоход, Дар’я Станкова взяли участь у Всеукраїнському пізнавальному конкурсі "Я - Людина" під кураторством практичного психолога Кучинської Є.О.

Метою цього конкурсу є популяризація знань про нашу планету, про її різноманітність,знайомство молоді із звичаями, традиціями, цінностями, досягненнями та невдачами цивілізацій та народів світу для формування толерантного ставлення до відмінностей, які нас оточують.Конкурс покликаний ознайомити учнів з цікавими фактами, явищами, подіями та місцями на планеті Земля.
Гаслом до конкурсу є безсмертні слова Бернарда Шоу:
«Тепер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди».

Тож ми закликаємо всіх людей бути терпимими, толерантними та чуйними до всіх і всього, зо нас оточує не лише в дні, присвячені цим якостям, а щодня, щохвилини нашого безцінного життя!

Поради батькам щодо профілактики дитячих страхів

Дорослі мають приділяти такій дитині особливу увагу. Слід пам'ятати правила:

1. Доручення для тривожної дитини мають відповідати віку. Складні завдання прирікають маленьку дитину на неуспіх, зниження самооцінки.

2. Підтримуйте її, говоріть про її впевненість у тому, що дитина зможе виконати завдання

3. Не порівнюйте успіхи дитини з успіхами інших дітей, дуже важливі оптимістичні прогнози на завтра.

4. Не припускайте ситуацій змагання, публічного виступу дитини.

5. Дуже ефективні вправи на реалізацію,психогімнастика.

6. Зменшити або усунути тривожність і страхи у дошкільників можна за допомогою:

□ Малювання;

□ Лялькового,настійного театру;

□ Ігрової терапії,музикотерапії;

□ Психологічних ігор;

□ Фізичних вправетюдів;

□ Читання художньої літератури. Завдання:

7.Намалюйте на аркуші паперу те,чого ви боїтесь,що вас тривожить.

Після виконання малюнка порвіть його на дрібні шматки і викиньте,позбавтеся своїх

переживань.

8.Пригадайте казки та художні твори про сміливих героїв.

Відповіді: «Котигорошко», «Коза - Дереза», «Котик і півник», «Ох», «Пригоди

Буратіно», «Чиполіно» Дж. Радарі двори Маршака,Михалкова та ін.

9.Вправа «Закінч речення».

Я хочу...

Я вмію...

Я зможу...

ІО.Нямалюйте себе у майбутньому(бажано,щоб зображення було радісним,позитивним). Потім розкажіть про себе в майбутньому,яким будуть ваші досягнення,успіхи,про що ви мрієте.

Як запобігти обману? Пам'ятка для батьків

1. Сприймайте дитину безумовно. Любіть її не за те, що вона гарна, розумна, здібна, добре навчається, допомагає. Любіть її просто за те, що вона є.

2. Можна висловити своє незадоволення окремими діями дитини, але не дитиною загалом.

3. Будьте вірними своєму слову, обіцянкам. Навіть якщо є об'єктивні причини і через якісь обставини ви не зуміли дотриматися своєї обіцянки, не вважайте не гідним для себе пояснити дитині причин, з якої порушили її.

4. Будьте відвертими з дитиною. У побудові правильних і чесних відносин украй важливе бажання дитини бути з вами відвертим. Це бажання можна й потрібно стимулювати. Інколи ви самі можете стати ініціатором ігрової ситуації, де дитина, яка потрапила в скрутне становище, наприклад зламала квітку у вазі, має зробити свій внутрішній вибір на користь правди. При цьому можете сказати, що ви знаєте, хто зламав нещасливу квітку, і краще було б, щоб малюк поділився неприємною новиною раніше, оскільки спільними стараннями можна було б змінити ситуацію. Величезну роль тут відіграє ваша доброзичливість у словах та інтонації.

5. Можна засуджувати дії дитини, але не почуття, хоч якими б не бажаними чи недозволеними вони були. Якщо ці почуття з'явилися, отже для цього є підстави.

6. Незадоволення діями дитини не повинно бути систематичним, інакше воно переросте у її неприйняття.

7. Поступово, але не ухильно знімайте із себе турботу та відповідальність за особисті справи вашої дитини і передавайте їх їй.

8. Оцінюйте наслідки. Коли дитина вперше говорить неправду, необхідно пояснити їй наслідки цього вчинку. Зробіть це без сторонніх. Пояснення необхідне, воно дозволить дитині зрозуміти, що вона не одна у світі, що кожний вчинок має свій відголос -позитивний й негативний. Таке пояснення допоможе їй навчитися думати про майбутнє. Дайте змогу дитині самій залагоджувати наслідки її дій або бездіяльності. Тільки тоді вона дорослішатиме і ставатиме «свідомою».

9. Карайте дитину, залишаючи без хорошого, а не робіть їй погано.

10. Умійте прощати. Якщо ви ввели вдома «статусні» взаємини, без знижки на вік
малюка ви ризикуєте виховати замкнену і боязку людину. Адже, даючи маху, дитина
думає перш за все, що на неї чекає невідворотне і строге покарання. Відчуття
самозбереження і бажання уникнути стає визначальним чинником в поведінці. І тут до
брехні - один крок.

11. Посмійтеся разом. На несуттєву брехню можна відповісти з гумором. Насамперед це стосується маленьких дітей, які роблять перші спроби обманути. Залишаючись у рамках гри, ми ніби говоримо дитині: «Ти знаєш, що я знаю». Наш гумор дає дитині відповісти так само весело.

12. Заохочуйте чесність. Не залишайте непоміченим момент, коли ваша дитина призналася вам у чомусь. Повірте, що такі миті в житті дитини дуже важливі. Адже вона робить свій вибір. Не забудьте пояснити, в чому її помилка, але змістіть акцент на момент істини - на те, що ви пишаєтесь тим, що ваш малюк росте чесною людиною.

13. Подавайте власний приклад. Пам'ятайте: ваша дитина - це до великої міри ваш відбиток. Вона звертає увагу на те, що ви минаєте, навіть не озираючись. Ви виховуєте нечесну людину тоді, коли припускаєте можливість збрехати у присутності дитини. Інколи в цій брехні дитині відводиться визначена, нехай на перший погляд безневинна брехня.

Поради виховання важких підлітків

Нижче наведено кілька корисних порад, які придадуться батькам при вихованні підлітків і налагодженні зв'язку з ними:

1. Інтерес

З'ясуйте, що подобається вашій дитині. Коли ваш підліток був дитиною, можна знайти щось, чим можна було б з ним займатися. Але коли вони дорослішають, вам доведеться докласти додаткових старань, аби довідатись, що подобається вашим дітям. Можливо, це буде не просто, але здатність співвідносити схильності й антипатії вашої дитини є важливою частиною побудови відкритих стосунків з нею.

Пам'ятайте: щоб бути гарним батьком вам також потрібно бути гарним другом.

2. Строгість

Чимало підлітків пручаються правилам і обмеженням. Вони думають, що вже дорослі, що можуть про себе подбати. Хоча це почасти й так, підліткам усе ще потрібні обмеження. З новими бажаннями вони можуть заподіяти собі значної шкоди, якщо не стримуватимуть себе відповідальністю.

Дайте зрозуміти вашій дитині, що в неї буде більше волі, але при цьому й більше відповідальності. Воля без відповідальності безглузда.

Вам варто допомогти своїй дитині навчитися планувати події наперед. Ви не повинні робити це за підлітка; просто спрямуйте його.

3. Спілкуйтеся щодня

Щоденне спілкування є важливим для підтримки відкритості між вами. Ваша дитина буде розкутішою, довірятиме вам, якщо ви спілкуватиметеся з нею щодня. Довіра ґрунтується на практиці. її можна збудувати тільки на багатогранних відносинах, на гарному спілкуванні.

4. Терпіння

Коли йдеться про виховання важкого підлітка, ваша терпіння дуже важливе. Бути терплячим важко, тому ви захочете побачити результати негайно. Але у більшості випадків вашій дитині просто необхідно перерости таку поведінку. Можливо, варто відправити дитину у спеціальний центр виправного впливу, і це також потребуватиме від вас терпіння, поки програма не почне давати результатів. Загалом, якщо зможете знайти в собі терпіння, то керуватимете ситуацію значно краще.

5. Упереджу вальний підхід

Тільки-но ви помітили що в дитини з'явилися проблеми, вам необхідно починати діяти негайно. Можливо, вам необхідно подумати про спеціальну виправну установу для неповнолітніх ще до того, як ви вважатимете відправлення дитини туди необхідним. Негайний початок дій покаже підлітку, що ви не збираєтесь сидіти, склавши руки, й дозволити йому уживати наркотики, алкоголь або займатися іншими речами, яких ви не схвалюєте. Упереджу вальний підхід може скоротити глибину і тривалість проблем вашого підлітка.

6. Єдиний фронтУ багатьох випадках батьки не сходяться в думках про те, яке рішення їм необхідно прийняти щодо ситуації, в яку потрапила їхня дитина. У жодному разі не розказуйте про це своєму синові чи доньці. Ви маєте завжди демонструвати «єдиний фронт». Коли дитина зрозуміє, що ви дієте спільно, однією командою, і вона не зможе втекти під захист одного з батьків, ваші плани допомогти матимуть більші шанси на успіх.

Закони розумно організованого сімейного виховання школярів

I .Пам'ятайте,що навчання - один із найскладніших видів праці,а розумова сила й здібності дітей не однакові.

2.Не можна вимагати від учня неможливого. Важливо визначити,на що він здатен у даний час навчальної діяльності,як розвивати його розумові здібності.

3.Навчання не сприяє розвитку учня,якщо воно вимагає від нього механічної роботи, зазубрювання,а не напруження розумових сил,пізнавальної активності,мислення та дії.

4.Найпростіший метод виховання,що не вимагає ні часу,ні розуму - побити дитину й цим озлобити її чи зламати. Виключайте опіку,крик,насилля й командно - наказовий тон. Вони виключають протидію дітей,психічні травми,придушують бажання та інтерес,примушують шукати порятунок в обмані.

5.Розвивайте цікавість,інтелектуальні бажання,ініціативу й самостійність дитини в навчанні та в усіх її справах.

6.Пам'ятайте,що згідно з науково обґрунтованими нормами,над виконанням усіх домашніх завдань учень першого класу має працювати не більше однієї години,2-го класу -1,5 годин,3-4 класів - до 2-х годин,5-6 класів - до 2,5 години,7 класу - 3-х годин, 8-11 класу - 4-х годин.

7.Привчайте дітей користуватися годинником і не дозволяйте сидіти над виконанням домашнього завдання більше встановленого часу. Це відіб'ється на їхньому здоров'ї та розумовому розвитку. На вихідні дні та свята домашні завдання не слід задавати.

8.Не примушуйте учнів писати в чернетках,переписувати виконане ним завдання - це призводить до перевтоми,викликає відразу до навчання.

9.Не хвилюйтеся,якщо ваша дитина отримає виконану роботу не таку оцінку,як вам би хотілося. По-перше,оцінка має виховну роль,а по-друге,це не остання робота й не остання оцінка.

10.Дайте можливість дитині самостійно пізнати радість успіху в навчанні,визначити індивідуальну стежку в розумовій праці.

II .Перевіряйте виконані дітьми домашні завдання,особливо на першому етапі навчання.
Але вашими оцінками має бути «задоволений» та «не задоволений». Можна додати слово
«дуже» .1 будьте впевнені,що завтра ваша дитина буде дуже старатися,щоб ви були нею
задоволені.

12.3доров'я дитини - крихка кришталева куля,а тримаю її три атланти:спадковість,спосіб життя й середовище. Організуйте правильний режим життя,харчування й відпочинку дітей.

13.Організовуючи різні ігри й види навчальних занять дітей,приділяйте увагу фізичному розвитку й особливо розвитку дрібних м'язів (пальців та рук). Від цього залежить почерк дитини,якість малювання,креслення,ігри на музичних інструментах.

14.0бов'язково помічайте й заохочуйте навіть мало помітні успіхи дітей у навчанні й поведінці,використовуючи для цього слова похвали,поцілунки й різні види морального заохочення.

15.Батько і мати - найкращі вихователі,вони повинні впливати на поведінку своїх дітей навіть тоді,коли їх немає вдома.

Пам'ятайте,що дитина - джерело життя своїх батьків. Як у краплині води відбивається сонце,так у дітях відбивається вся організація життя сім'ї,працьовитість,духовне багатство й моральна чистота матері та батька.

Шановні батьки, не варто забувати, що важливою умовою ефективного запам'ятовування є дотримання певних правил:

□ Запам'ятовувати треба в доброму настрої й на свіжу голову, коли ще не настала втома.

□ Під час запам'ятовування не треба чергувати матеріал, близький за формою і змістом.

□ Слід обробляти інформацію для запам'ятовування, порівнюючи різні дані, спираючись на асоціації, виділяючи опорні сигнали.

□ Потрібно творчо застосовувати ейдетичні прийоми, штучно наділяючи інформативний матеріал смисловими зв'язками, змістом, значенням, залучаючи різні види пам'яті.

□ Немає поганої пам'яті, а є невміння нею правильно користуватися.

□ Коли ваша дитина щось вивчає,налаштовуйте її на уявлення, а не на запам'ятовування.

□ Не порівнюйте здібності та успіхи вашої дитини з іншими, акцентуйте її увагу на досягненнях, а не на помилках.

Рекомендації батькам щодо розвитку пам'яті у дітей молодшого шкільного віку

Варто знати, що розвиток уміння користуватися пам'яттю залежить від того, як забезпечується управління цим процесом. Необхідно створювати умови, що прискорюють навчання, дають можливість краще засвоїти й зберегти в пам'яті знання. Адже від неповного використання уяви вміння пригадувати погіршується.

Розвиток пам'яті у молодшому шкільному віці насамперед залежить від зацікавленості дитини, тому варто це враховувати при підготовці та проведенні уроку. Яскраві образи, цікаві нестандартні порівняння, зрозумілі дитині запам'ятовуються набагато ефективніше, ніж багаторазове повторення незрозумілих понять.

Слабка пам'ять не існує сама по собі. Це є не що інше, як слабка увага, від відсутності інтересу до матеріалу, а тому спостережливість розпорошена, спрямована одночасно на кілька предметів. Вдосконалення пам'яті вимагає постійних тренувань.

Регулярне звернення до пам'яті-уяви стає звичкою, створює умови для формування продуктивної пам'яті. Тренування не повинно бути ізольованим актом, штучним повторенням одного і того самого. Не треба надмірно лякати себе невдачами, вдосконаленню пам'яті дуже шкодить перенапруження, негативні емоції, пасивність і лінощі. Завдання крок за кроком повинні збільшуватись, а їх виконання свідчитиме про зростання тренувального ефекту.

Поради батькам конфліктних дітей

- стримуйте прагнення дитини провокувати сварки з іншими. Треба звертати увагу на недоброзичливі погляди один на одного або бурмотіння собі під ніс. Звичайно, в усіх батьків бувають моменти, коли ніколи й неможливо контролювати дітей. І тоді найчастіше виникають "бурі";

- не намагайтеся припинити сварку, обвинувативши іншу дитину в її виникненні і захищаючи свою. Намагайтеся об`єктивно розібратися в причинах її виникнення;

- після конфлікту обговоріть з дитиною причини його виникнення, визначте неправильні дії вашої дитини, що призвели до конфлікту. Спробуйте знайти інші способи виходу з конфліктної ситуації;

- не обговорюйте при дитині проблеми її поведінки. Вона може утвердитися в думці про те, що конфлікти неминучі, і буде продовжувати провокувати їх.

Поради психолога щодо підготовки до незалежного зовнішнього оцінювання

Сьогодні шлях вступу до вищого навчального закладу пролягає через складання зовнішнього незалежного тестування, тому воно має таке велике значення для випускників. Це порівняно нове явище для нашого суспільства. А щоб засвоїти щось нове, треба докласти зусиль. І результат буде залежати не тільки від того, скільки людина витратить енергії на його досягнення, але й від того, наскільки вона психологічно готова до цих випробувань, та наскільки інші допомагають та підтримують її у досягнені поставленої мети.

Усім добре відомий той факт, що на результативність розумової діяльності значною мірою впливає емоційний стан, у якому перебуває людина. Часто найбільшою проблемою в ситуації складання тестів постають наші хвилювання. Гормон, який виділяється у момент, коли людина відчуває страх, впливає на пам'ять. Це може бути причиною того, що деякі учні на іспитах повністю забувають вивчений матеріал.

Процедура проходження незалежного зовнішнього оцінювання - діяльність складна. Вона відрізняється від звичайного досвіду учнів і пред’являє особливі вимоги до рівня розвитку психічних функцій. Незалежне зовнішнє тестування має ряд особливостей, які можуть викликати у випускників різні труднощі – когнітивні, особистісні або процесуальні. Для подолання когнітивних труднощів необхідно рухатися у двох напрямках, освоювати навички з тестами і допомагати випускнику виробляти індивідуальну стратегію діяльності.

Під час підготовки до ЗНО учням краще зосередитися на вивченні та повторенні навчального матеріалу. Для того, щоб ця діяльність була плідною, бажано правильно організовувати свій час та планувати роботу. Працювати краще «на свіжу голову», чітко визначаючи обсяг і зміст роботи. Доцільно структурувати матеріал за допомогою планів, схем, причому робити це в письмовому вигляді. При засвоєнні нової інформації важливо розуміти її, а не запам’ятовувати механічно. Не рекомендується вивчати новий матеріал безпосередньо перед іспитом, оскільки це може призвести до забування раніше засвоєного. Краще за два тижні до іспиту займатися повторенням та закріпленням пройденого матеріалу. Відповіді на найбільш складні питання бажано розгорнуто розказати комусь.

Обов’язково потрібно чергувати роботу й відпочинок. За два-три дні до тестування слід відпочити. Інакше може виникнути перевтомлення, яке зведе всі зусилля нанівець.

Готуючись до тестування, старшокласникам важливо відчувати допомогу з боку дорослих. Це може бути як підтримка інформаційного характеру стосовно питань проходження процедури ЗНО або опрацювання навчального матеріалу, так і психологічна настанова, переконання в тому, що за умови серйозної підготовки й виявлення ґрунтовних знань випускник може сподіватися на гарні результати. Така допомога має надаватися учням не лише батьками, а й педагогами, психологами. Під особливою увагою дорослих повинні залишатися тривожні, невпевнені в собі випускники. Бажано, щоб такі діти не отримували на свою адресу негативних оцінок, не піддавались критиці. Краще підбадьорювати їх, вселяти впевненість у власних силах.

Рекомендації батькам

Напередодні тестування не треба підвищувати тривожність дитини – це може негативно позначитися на результаті тестування. Дитині завжди передається хвилювання батьків, і якщо дорослі у відповідальний момент можуть впоратися зі своїми емоціями, то дитина в силу вікових особливостей може емоційно «зірватися». Бажано підвищувати впевненість дітей у собі, частіше хвалити, підбадьорювати, тому що чим більше дитина боїться невдачі, тим більше ймовірності допущення помилок.

Батькам необхідно слідкувати за самопочуттям дитини. Ніхто, крім батьків, не зможе вчасно помітити і запобігти погіршенню стану дитини, пов’язаного з перевтомою.

Під контролем повинен бути режим підготовки дитини: не допускати перевантажень, чергувати заняття з відпочинком. Для занять у дитини має бути зручне місце.

Батьки повинні забезпечити калорійне харчування дитини: під час інтенсивного розумового напруження необхідна поживна і різноманітна їжа і збалансований комплекс вітамінів. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага і т. д. стимулюють роботу головного мозку.

Потрібна допомога дітям у розподіленні часу та тем по днях. Немає сенсу зазубрювати весь фактичний матеріал, достатньо переглянути ключові моменти і вловити зміст і логіку матеріалу. Дуже корисно робити короткі схематичні виписки і таблиці, впорядковуючи досліджуваний матеріал за планом. Якщо дитина не вміє, їй треба показати, як це робиться на практиці. Основні формули і визначення можна виписати на листочках і повісити над письмовим столом, над ліжком, в їдальні і т. д.

Заздалегідь під час тренування за тестовими завданнями треба привчати дитину орієнтуватися в часі та вміти його розподілити. Тоді у дитини буде навичка уміння концентруватися впродовж усього тестування, що надасть їй спокою і зніме зайву тривожність. Напередодні іспиту необхідно забезпечити дитині повноцінний відпочинок.

Кiлькiсть переглядiв: 967